martie 11, 2021

Triumf pentru Joey Logano la 500 de kilometri de Daytona 2015

Joey Logano, pilot de echipa Penske, triumfiat la prima dată a sezonului 2015 al Cupa NASCAR și cea mai prestigioasă din calendar, Cele 500 de kilometri de Daytona. Connecticut a traversat inițial linia de sosire cu numărul său de fuziune Ford 22 pe urmele ovale de 2,5 mile de la Daytona International Speedway, după păstrarea lui Kevin Harvick la ultimul repornire. A terminat cursa sub steagul galben de neutralizare, printr-un accident multiplu în care Jeff Gordon, Austin Dillon, Kyle Larson și Paul Menard, printre altele, au participat, printre altele.

DIV>

iv id = „25041E43C1”
Joey Logano în 2007.

iv id = „363016d5f0”

22 februarie, 2015

Chiar dacă cursa a fost dominată de Chevrolets de Hendrick Motorsports, cu piloții săi Jeff Gordon, Dale Earnhardt Jr. Și Jimmie Johnson, Logano a preluat conducerea în partea finală a concursului, a fost solidă și astfel realizată victoria.

Harvick sa dovedit, urmat de Earnhardt Jr., Denny Hamlin și Johnson care a finalizat primele cinci locuri.

Este al nouălea victoria din Cupa NASCAR pentru Logano, în 220 de curse din categorie; Și primele la 500 de kilometri de Daytona, fiind a doua victorie pentru echipa Penske din acea carieră, după ce a obținut în 2008 cu Ryan Newman.

Această victorie marchează domeniul brandului Ford în acest curse weekend în Daytona. Tyler Reddick a câștigat în cursa valabilă de Seria Nascar Truck și Ryan Reed în cursa de seria NASCAR XFINITY.

Jeff Gordon Pologist, a fost șoferul care a condus, cu 87, dar rămân implicat într-o un accident multiplu la sfârșitul cursei. Aceasta este ultima ediție a celor 500 de kilometri de Daytona pentru Gordon, care a anunțat anul trecut, care va fi retras ca Pilot NASCAR regulat la sfârșitul anului 2015.

Următorul numire Copa Nascar va fi la 1 martie la 1 martie Atlanta Motor Speedway, în Atlanta, Georgia State.