martie 12, 2021

Katie Leadcky

2012EDITAR

EUADITAR Teste olimpice

Prima dvs. concurs mare a fost la studiile olimpice ale Statelor Unite, sărbătorit în Omaha, Nebraska. LEDECKY a câștigat la 800 m gratuit cu un timp de 8: 19.78, luând mai mult de două secunde la cel de-al doilea clasificat, Kate Ziegler. În 400 m liber, încheiat în a treia poziție cu 4: 05.00, în spatele Allison Schmitt și Chloe Sutton. El a participat, de asemenea, la încheierea liberă la 200 m în poziția nouă.

Timpul pe care la ajuns la sfârșitul lunii 400 m a fost un record al categoriei în vârstă de 15-16 ani, depășind recordul Janet Evans.

Jocuri Olimpice din 2012editar

în Jocurile Olimpice din Londra 2012, a fost clasificat de finala celor 800 m gratuit, a obținut cea mai bună înregistrare a celui de-al treilea record în calificările, 8:23, 84. În final, Ledecky a dat un spectacol minunat în piscină câștigând medalia de aur cu un moment de 8: 14.63, a fost cel de-al doilea timp cel mai rapid din toate timpurile, în spatele înregistrării mondiale a Rebecca Adlington (8: 14:10) În 2008. El a bătut, de asemenea, înregistrarea Statelor Unite care au avut Janet Evans cu 8: 16.22 din 1989.

cu 15 ani, 4 luni și 10 zile, a devenit participantul mai tânăr de la Statele Unite la Jocurile Olimpice din Londra 2012.

în Premiile Goden Goggle din 2012 au câștigat cel mai bun premiu de performanță feminină pentru cei 800 m gratuit pe care la făcut la Jocurile Olimpice din Londra 2012 și Premiul la revelația anului.

2013Editar

Campionatul Mondial din 2013Diditar

În Campionatul Național al Statelor Unite, LeDecky a fost clasificat pentru patru teste individuale și releul liber de 4 × 200 m pentru a-și reprezenta Țară la Campionatul Mondial de înot 2013, desfășurat la Barcelona, Spania. Ulterior, el a decis să nu concureze în 200 m liber. În Campionatul Național a fost primul la 400, 800 și 1500 m gratuit, al doilea în 200 m gratuit.

în campionatul mondial de înot 2013 a câștigat medalia de aur la 400, 800, 1500 și relevant 4 × 200 m gratuit, bătând două înregistrări ale lumii, la 800 și la 1500 m gratuit. A devenit a doua femeie din istorie pentru a câștiga o medalie de aur la 400, 800 și 1500 m liber în același campionat mondial de înot, primul a fost Stockbauerul German Hannah în 2003.

Prima finala a faptului că el Jucat a fost gratuit de 400 m, lăsând mai întâi cu un timp de 3: 59,82 și bătând înregistrarea Americii. Al doilea final a jucat a fost gratuit de 1500 m, a câștigat medalia de aur cu un timp de 15: 36,53, bătând recordul mondial al compatriotului său Kate Ziegler în șase secunde. Cel de-al treilea final a jucat a fost releul liber de 4 × 200 m, Ledcky și coechipierii săi Shannon Vreeland, Karlee Bispo și Missy Franklin au câștigat medalia de aur cu 7: 45,14. Ledcky a înotat de 200 m în 1: 56,32 de a obține un brand personal. Ultima sa finală a fost gratuită de 800 m, unde a câștigat aurul cu 8: 13.86, depășind recordul lumii care a avut Rebecca Adlington.

Ledecky a fost înotătorul care a obținut mai multe puncte și a câștigat trofeul fin Cel mai bun înotător al campionatului.

La sfârșitul anului 2013, revista Magazinei de înot a numit-o pentru cel mai bun înotător la nivel mondial al anului și cel mai bun înotător american al anului.

2014Deritare

LEDECKY a participat la Woodlands înot Echipa Senior Invitational unde a obținut o performanță excelentă prin îmbunătățirea a două dintre înregistrările sale mondiale, înotând 1500 m gratuit la 15:34,23 pe 19 iunie și trei zile mai târziu, 800 m GRATUIT la 8: 11.00.

În august, a participat la Campionatul Național al Statelor Unite, unde a câștigat un loc pentru a participa la Campionatul Pan-Pacific Pan-Pacific și la Campionatul Mondial de înot din 2015, La început, la 200, 400 și 800 m liber. La 400 m gratuit, Leadecky a reușit să-și stabilească cea de-a treia record mondial a anului prin înotul de la 3: 58.86 și să îmbunătățească timpul de Federica Pellegrini care a avut începând cu anul 2009 cu 3: 59,15.

în 2014 Campionatul Pan-Pacific a câștigat cinci medalii de aur (200, 400, 800, 1500 și releu gratuit de 4 × 200 m) și au bătut două înregistrări mondiale (400 și 1500 m gratuit).

2015EDITAR

2015 Campionatul Mondial

În campionatul mondial de înot 2015 din Kazan (Rusia) a câștigat cinci medalii de aur și a devenit primul înotător din istorie pentru a câștiga medalii de aur în 200, 400, 800, 1500 și 4 × 200 m gratuit în același campionat. De asemenea, a bătut trei înregistrări ale lumii, gratuit 800 și 1500 m, acesta din urmă de două ori.

Prima finala a jucat a fost GRATUIT 400 m obtinerea campionatului cu un timp de 3:59, 13, lăsând înaintea olandezii Sharon Van Rouwendaal (4: 03,02) și Australian Jessica Ashwood (4: 03,34). În eliminarea liberei 1500 m au bătut înregistrarea mondială cu un timp de 15: 27,71.A doua finală a jucat a fost liberă 1500 m câștigând cea de-a doua medalie de aur și depășind propriul său înregistrare a lumii cu un timp de 15: 25,48, lăsând înaintea Noii Zeelande Lauren Boyle (15: 40,14) și Maghiară Boglárka Kapás (15: 47.09).

A treia sfârșitul pe care la jucat a fost de 200 m gratuit câștigând a treia medalie de aur cu un timp de 1: 55.16, lăsând înaintea italianului Pellegrini (1: 55, 32) Și americanii Missy Franklin (1: 55,49). A patra finală a jucat a fost releul liber de 4 × 200 m, Ledcky și coechipierii lui Missy Franklin, Leah Smith și Katie McLaughlin au câștigat medalia de aur cu 7: 45,37. Cea de-a cincea și ultima finală a jucat a fost gratuit 800 m câștigând cea de-a cincea medalie de aur și depășind propria sa înregistrare a lumii cu un timp de 8: 07,39, lăsând înaintea Noua Zeelandă Lauren Boyle (8: 17.65) și British Jazmin Carlin (8: 18.15).

2016EDITAR

Jocurile Olimpice de Rio 2016editar

a câștigat aur în 200 și 400 gratuit în mod individual și împreună cu coechipierii lui a câștigat Aurul în freestyle 4×200 și argint în 4×100 gratuit. La 11 august a fost clasificat de finala celor 800 de metri liber, iar în seria sa de eliminare a rupt recordul olimpic prin stabilirea unui nou timp, 8.12.86. Pe 12 august a câștigat Aurul Olimpic la 800 gratuit și a rupt propria sa înregistrare mondială cu un moment de 8,04,79. Testul dvs. a fost atât de repede încât ați luat mai mult de 12 metri de ceilalți rivali.

2017EDITAR

Ncaaditar sezon

în concurența de stat Ohio Invitational în noiembrie 2016, LeDecky a câștigat recordul american la 500 de metri liberi și 1650 de metri liber.

În campionatul PAC-12 Campionatului, care a avut loc în Washington, Ledcky a stabilit noi înregistrări americane și NCAA în teste individuale și relevante . În testele individuale, LEDECKY a stabilit noi înregistrări americane la 500 de metri (4: 25,15) și în 400 de metri combinate individual (3: 57,68). În Releu, LeDecky a stabilit noi înregistrări americane și NCAA la Relief 4 x 200 de metri liber împreună cu Lia Neal, Katie Drabot și Ella Eastin și în 4 x 100 de metri liber împreună cu Simone Manuel, Lia Neal și Janet Hu.

În campionatul NCAA din Indianapolis, echipa Stanford a câștigat primul loc. LEDECKY a restabilit noile înregistrări americane și NCAA la 500 de metri single (4: 24.06) și în 4 x 100 de metri fără releu, împreună cu Simone Manuel, Lia Neal și Janet Hu și 4 x 200 de metri liber împreună cu Simone Manuel, Lia Neal și ea Eastin. LEDECKY a stabilit, de asemenea, o nouă înregistrare NCAA la 1000 de metri liber (9: 06.90) și un record de campionat la 1650 de metri liber (15: 07.70).

2017 Campionatul Mondial

în 2017 Campionatul Mondial de înot, Ledcky a câștigat un total de cinci medalii de aur și un argint metri. LEDECKY, de asemenea, Medalii de aur de Gold la 4×100, împreună cu Mallory Comerford, World Kelsi și Simone Manuel și la Reluarea de 4 x 200 de metri împreună cu Leah Smith, Mallory Comerford și Melanie Margalis.