març 11, 2021

John Bruton (Català)


Aquest article o secció necessita referències que apareguin en una publicació acreditada.
Pots avisar el autor pegant el següent a la seva pàgina de discussió: {{sust:Aviso referencias|John Bruton}} ~~~~
Aquest avís va ser posat el 19 de març de 2021.

John Gerard Bruton (1947) és un advocat i polític irlandès. Va ocupar diversos càrrecs en el govern, incloent els de Ministre de les Finances (1981-1982 i 1986-1987), i ministre de la Indústria, Comerç i Turisme (1983-1986). Va ser líder de el partit Fine Gael el 1990 i va servir com Taoiseach des de 1994 fins a 1997, portant a el govern la coalició de el Partit Laborista amb l’Esquerra Democràtica.

a

John Bruton

a

BrutonJohn.png a

John Gerard Bruton

a

a

Coat of arms of Ireland. svg
Taoiseach d’Irlanda

a

15 de desembre de 1994-26 de juny de 1997

a

President

Mary Robinson

a

Viceprimerministro

Dick Spring (1994-1997)

Predecessor

Albert Reynolds

a

Successor

Bertie Ahern

a

a

Flag of Europe.svg del President de torn de el Consell Europeu

a

1 de juliol de 1996-31 de desembre de 1996

a

Predecessor

Romano Prodi

a

Successor

Wim Kok

a

a

Informació personal

a

Nom en irlandès

Seán de Briotún veure i modificar les dades en Wikidata

a

Naixement

18 d’maig de 1947 (73 anys) a comtat de Meath, República d’Irlanda

a

Nacionalitat

Irlandesa

a

Partit polític

Fine Gael

a

Família

a

Cònjuge

Finola Bruton

a

Fills

4 veure i modificar les dades en Wikidata

a

Educació

a

educat en

Univer sity College Dublin Veure i modificar les dades en Wikidata

a

Informació professional

a

Ocupació

advocat

a

Distincions

a

  • Medalla Robert Schuman (1997) Veure i modificar les dades en Wikidata

a

web

a

Lloc web

a

a

a

Predecessor: Monsieur Albert Reynolds Coat of arms of Ireland.svg
Taoiseach a 1994-1997
Successor: a Bertie Ahern
  • Wd Dades: Q333701
  • Commonscat Multimèdia: John Bruton

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *